Parterowy czy z poddaszem?

Jak wybrać projekt domu
Dostępne obecnie projekty domu z pewnością zadowolą każdego. Wśród nich można znaleźć zarówno plany budynków parterowych, jak też i tych z poddaszem, na którym można urządzić sypialnie domowników. Jakie rozwiązanie będzie lepsze?
architecture-1279512_640Dom parterowy
Tego typu budynki mieszkalne cieszą się sporym powodzeniem. Doskonale sprawdzą się w przypadku rodzin, gdzie osoby starsze, niepełnosprawne czy dzieci mają problem z poruszaniem się po schodach. Zazwyczaj domy parterowe podzielone są na dwie strefy – dzienną i nocną. Pierwszą z nich stanowi kuchnia z jadalnią i salonem, a drugą sypialnie domowników. Ponadto każda z tych stref ma przynależne sobie łazienki, co zapewnia wygodę użytkowania i prywatność mieszkańcom. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, że sprawdzi się ono na dużych działkach. Zależnie od naszych potrzeb możemy wziąć pod uwagę projekty domów, w których spiżarnia znajduje się bezpośrednio przy kuchni, albo w podpiwniczeniu; takie gdzie na garderobę przeznaczone jest oddzielne pomieszczenie, lub też sypialnie są na tyle duże, że znajdzie się w nich miejsce na szafę każdego z mieszkańców; a także z garażem na jeden lub dwa samochody.

Dom z poddaszem
house-951209_640W tego typu budynkach strefa dzienna znajduje się na parterze, zaś nocna – na piętrze. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że obrys budynku jest mniejszy, dzięki czemu sprawdzi się on nawet na niewielkiej działce, która będzie tańsza. Poza tym mniejsza jest też powierzchnia dachu, co również wpływa na obniżenie wydatków związanych z budową. Liczne projekty budynków z zagospodarowanym poddaszem to gwarancja, że każdy znajdzie odpowiedni dom dla siebie – z liczbą pokoi dostosowaną do potrzeb całej rodziny. Decydując się na takie rozwiązanie sprawdźmy jaka jest wysokość ścianki kolankowej na poddaszu, co ma duży wpływ na możliwości funkcjonalnego zagospodarowania piętra i oczywiście przekłada się na komfort korzystania z pomieszczeń znajdujących się na wyższej kondygnacji.