Mieszkanie na miarę potrzeb – jak wybrać projekt?

Spełnienie marzeń o własnym domu w atrakcyjnej okolicy wymaga z pewnością nie lada wysiłku. Zanim wprowadzimy się do nowego budynku, trzeba znaleźć projekt, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Czym kierować się podczas poszukiwań?
apartment-185779_640Od czego zacząć?
Oglądając różne projekty domów bardzo często sugerujemy się wyglądem zewnętrznym budynku, a to błąd. Elewacja przedstawiona na projekcie, to tylko sugestia – po wniesieniu domu możemy dowolnie ją zmienić stosując niedrogie rozwiązania, a ponadto wygląd zewnętrzny zawsze można poprawić – wystarczy tylko zadbać o odpowiednia aranżację ogrodu. Jak wybrać projekt domu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego wnętrze. Sprawdźmy czy układ pomieszczeń jest funkcjonalny i będzie zapewniał wygodę podczas codziennego użytkowania. Pamiętajmy, że modyfikacje w układzie poszczególnych pomieszczeń będą wiązały się ze zmianami konstrukcyjnymi, a to może generować dodatkowe koszty. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że im bardziej skomplikowany kształt budynku, tym większy będzie koszt jego wzniesienia, a także jego późniejszej eksploatacji. Dom na planie kwadratu lub prostokąta to również gwarancja większego wykorzystania krążącego wewnątrz ciepła, co w efekcie przekłada się na obniżenie kosztów jego ogrzewania.

mandarin-oriental-condo-988955_640Odpowiednia wielkość
Powierzchnia budynku, w którym zamierzamy mieszkać, powinna być dostosowana do liczebności rodziny. Dom nie powinien być ani za duży, ani też za mały. Ponieważ każdy metr kwadratowy to dodatkowy koszt jaki poniesiemy podczas budowy, poszukajmy projektu, który będzie zawierał jak najmniej ciągów komunikacyjnych, a jak najwięcej powierzchni mieszkalnej. Pamiętajmy też o podziale na strefę dzienną i sypialnie dla domowników – każda z tych części powinna być wyposażona w łazienkę, co zapewni komfort i prywatność zarówno gościom, jak i mieszkańcom. Jeśli zastanawiamy się nad domem parterowym, weźmy pod uwagę wielkość działki, a także dodatkowe koszty związane z budową fundamentów.